هدف: ایجاد عادت منظم مسواک زدن

وقتی صحبت از برنامه ریزی و داشتن یک برنامه روزانه می شود، اغلب ما فکر می کنیم که انجام این کار تنها برای بزرگسالان و نوجوانان مناسب است. کمتر پیش می آید که کسی به این فکر بیفتد که می تواند یک برنامه ریزی روزانه برای کودک خود نیز داشته باشد تا با رعایت آن در جنبه های مختلف مهارت های لازم را به کودک آموزش دهد. اکثر افرادی که در خانواده هایی بزرگ می شوند که برنامه ریزی در آن ها از سنین پایین آغاز می شود، در بزرگسالی کمتر دچار مشکل اهمال‌کاری خواهند شد و بهتر می توانند مسئولیت هایی که به آنها سپرده می شود انجام دهند. علت این موضوع این است که درست زمانی که ساختار ذهنی آنها در حال شکل‌گیری بوده است، والدین با استفاده از برنامه ریزی به صورت کاملا تدریجی نظم و مسئولیت پذیری را در آن ها نهادینه کرده‌اند.

 

فواید و امتیاز استفاده از تقویم دندانی

تصویرسازی و تکرار برای ساخت عادت 

  برای ساخت هر عادتی ۲۱ روز زمان لازم است. اما اینکه کودک خود را ملزم کنید که  ۲۱ روز مداوم کار مشخصی مثل مسواک زدن را انجام دهد مسئله  ساده ای نیست. اما اگر این کار را با استفاده از تقویم دندانی و چسباندن استیکر یا علامت زدن با ماژیک همراه کنید، برای مسواک زدن زمان  و مراسم خاصی در نظر بگیرید که به او احساس قهرمان بودن و مهم بودن القا کند، به مرور خواهید دید که مسواک زدن  را تبدیل به عادت کرده اید. استفاده از تقویم دندانی می تواند نقش قابل توجهی در ایجاد عادت منظم مسواک زدن در کودک شما داشته باشد. البته فراموش نکنید کودکان معمولاً توقع دارند در مقابل کارهای خوبی انجام می دهند، پاداش دریافت کنند پس حتماً به این نکته توجه کنید که حداقل هفته ای یک بار هدیه کوچکی برای او در نظر بگیرید تا ترغیب شود برنامه خود را به صورت کامل دنبال کند. مخصوصاً در هفته های اول این موضوع  را جدی بگیرید. البته منظور از هدیه این نیست که حتماً چیزی برای او بخرید. حتی غذای مورد علاقه یا تفریح کوچک در پارک می تواند پاداش مناسبی برای یک هفته تلاش کودک باشد.

تحریک حس مسئولیت

یکی از دغدغه‌های اصلی والدین ایجاد حس مسئولیت پذیری در وجود کودکان است. اغلب آنها از این موضوع شاکی هستند که کودک ما به هیچ عنوان حس مسئولیت پذیری ندارد. عدم وجود مسئولیت پذیری موجب می شود که کودک پس از بازی اسباب بازی هایش را جمع نکند، بعد از صرف غذا بدون کمک کردن سفره را رها کند و مسائل بسیار زیادی از این قبیل.ریشه این مسائل در عدم وجود احساس مسئولیت در کودک می باشد. زمانی که شما برای کودک خود برنامه‌ریزی روزانه انجام دهید، به مرور زمان متوجه می شود که باید مسئولیت هایی را بپذیرد. همین موضوع کمک می کند تا احساس مسئولیت پذیری در وجود او نهادینه شود. فراموش نکنید دوران کودکی دقیقا همان دورانی است که اغلب رفتارها و عادت ها در وجود کودک شما شکل می گیرند. درست است که با رسیدن به سنین نوجوانی ممکن است، فرد تغییراتی بکند اما باز هم ریشه اصلی مسائل به سنین کودکی باز می‌گردد. پس باید نسبت به این سن و آموزش های آن توجه ویژه‌ای داشته باشید.

توجه به جنبه های مختلف

برنامه ریزی خوب  باید شامل جنبه های مختلف زندگی فرد باشد. وقتی میخواهید عادت مسواک زدن را در کودک ایجاد کنید، این برنامه باید شامل بخش های مختلف باشد. یکی از اشتباهاتی که برخی والدین انجام می‌دهند، این است که کودکان خود را تک بعدی تربیت می کنند. به این معنا که کودک یا به صورت مداوم در حال تفریح کردن است و یا اینکه بلعکس  دائماً در حال آموزش دیدن می باشد. در واقع برخی از والدین عقیده دارند که کودک باید دوران خوشی را سپری کند و نیاز نیست هیچ گونه آموزشی ببیند، در مقابل برخی دیگر هم افراط می کنند و مرتب کودک خود را در معرض آموزش های مختلف قرار می دهند. هر دوی این روش ها کاملاً اشتباه است. برنامه تربیتی جامع و کامل برای کودک باید تمام ابعاد وجودی او را در بر بگیرد و پاسخگوی همه نیازهای روحی و جسمی او باشد.

 پس میتوانید فعالیت های زیر را با مسواک زدن همراه کنید:

  • گوش کردن به آهنگ
  • استفاده از بازیهای آموزشی
  • نقاشی و رنگامیزی
  • خواندن کتاب های مرتبط با دندان و دندانپزشکی