در این صفحه می توانید سوالات متداول درباره بهداشت دهان و دندان را مشاهده نمائید.پرسش هایی که به شما اطلاعات بیشتری درباره آنچه باید رعایت کنید می دهد.

سوال خود را از ما بپرسید:

پرسش و پاسخ

پرسش و پاسخ
مسواک زدن دندان ها، چه قدر باید طول بکشد؟
2دقیقه حداقل زمانی است که بچه ها و بزرگترها باید به مسواک زدن اختصاص دهند.  می توانید از یک ساعت شنی  کمک بگیرید تا گذشت زمان به وضوح دیده شود.
آیا درمان ریشه دندانهای شیری یا عصب کشی آنها به عصب دندان دائمی آسیب میزند؟؟؟یا به هم مربوط هستند؟؟؟
خیر ؛ عصب گیری دندان شیری ارتباطی به دندان دائمی ندارد و کاملاً مجزا هستند چون ریشه های دندان شیری و دائمی کاملاً از هم جدا هستند . درمان ریشه دندان شیری آلوده ، باعث ایجاد محیطی تمیز و عاری از میکروب در زیر ریشه دندانهای شیری ؛ که همان محل قرار گیری دندانهای دائمی می باشد ، می گردد. باقیماندن عفونت در ریشه دندان شیری ، محیطی آلوده در زیر ریشه های دندان شیری ایجاد کرده و آسیب به جوانه دندان های دائمی که در آنجا واقع هستند می زند .
چرا صبح مسواک می کنیم؟
بزاق دهان در شب به دليل عدم حركت، غليظ و اسيدي‌تر شده و ميناي دندان را خراب مي‌كند. لذا بايد صبح‌ها قبل از خوردن صبحانه حتما مسواك زد
آیا برای این که دندان کودکان خراب نشود لازم است مانع شکلات و آدامس خوردن آنها بشویم؟
هیچ کودکی را نمی شود به هیچ دلیلی از لذت های دوران شیرین کودکی محروم کرد. حقیقت این است که مواد قندی به خصوص قند های ساده مانند آن چه در شکلات، شیرینی و آبمیوه و نوشابه ها هستند عامل اصلی پوسیدگی های دندانی هستند ولی تنها علت پوسیدگی این مواد غذایی نیستند. باید توجه داشت که ترتیب و توالی مصرف مواد قندی مهم تر ازمیزان مصرف آن ها است یعنی اینکه وقتی دندان های کودک شما مدت زمان زیادی با مواد قندی مواجه باشد، میزان پوسیدگی بیشتر می شود. در مورد آدامس ها قضیه فرق می کند مواد قندی ادامس ها پوسیدگی زاست ولی عمل جویدن آدامس بزاق را افزایش داده و به همراه حرکت دهان و زبان اثر مثبتی در جلوگیری از پوسیدگی دارد. آدامس های با قند های ضد پوسیدگی (آدامس های حاوی زایلتول) یا آدامس های بدون قند که در بازار با تنوع زیادی به فروش می رسند، برای کودک شما پیشنهاد می شوند. با نظارت بر مواد غذایی و نحوه مصرف آن ها، سلامت و بهداشت دهان و دندان آن ها را در اینده تضمین کنیم.
چرا دندان های شیری را باید حفظ کرد؟ مگر دندان های شیری نمی افتند؟ پس چه نیازی به درمان آنهاست
متأسفانه یک باور نادرست در بین مردم وجود دارداین است  که چون دندان های شیری موقتی هستند و در نهایت خواهند افتاد، بنابراین اگر دچار پوسیدگی، درد یا آبسه شدند، به نگهداری آنها از طریق انجام درمان ترمیم یا عصب کشی دندان نیازی نیست. بر خلاف این تصور، دندان های شیری بدلایل مختلف اهّمیت بسیاری دارند. دندان های شیری نقش مهمی در جویدن غذا، کسب مهارت تکلم و نیز زیبایی چهره و اعتماد بنفس کودک دارند. همچنین این دندان ها به عنوان یک فضانگهدارنده طبیعی برای دندان های دائمی زیرین خود عمل می کنند یعنی حضور آن ها به دندان های دائمی کمک می کند که در زمان مناسب و در محل صحیح خود رویش پیدا کنند. کشیدن یا از دست دادن زودهنگام دندان های شیری، می تواند باعث  کوچک شدن طول قوس فکی و بنابراین نامرتب شدن دندان های دائمی که چندسال بعد رویش می یابند، شود. این موضوع به احتمال زیاد سبب می شود کودک در آینده نیاز به درمانهای پیچیده و پرهزینه ارتودنسی و جراحی فک برای اصلاح این مشکلات پیدا کند. بنابراین با توجه به اهمیت دندان های شیری باید این دندان ها تا سنی که به طور طبیعی می افتند، حفظ شوند.
کودک من ۴ سال دارد و دندانهای آسیای انتهایی پوسیده و دچار عفونت شده ، چون این دندان های شیری اند آیا برای درمان آنها بهتر نیست کشیده شوند؟
دندانهای آسیای انتهایی که در ۲ تا ۲/۵ سالگی رویش میکنند نقش مهمی در جویدن غذا دارند و تا سن ۱۱ تا ۱۲ سالگی در دهان باقی میمانند و قرار نیست به این زودی لق شوند ، فرزند شما که ۴ سال دارد تا ٨ سال دیگر با کمک این دندانها غذای خود را می جود پس در غیاب آن دندانها عمل جویدن بخوبی انجام نگرفته و باعث ناراحتی واختلالات گوارشی میشود. همچنین این دندانها فضای مورد نیاز برای رویش دندان زیرشان که دائمی هستندرا تا ١٢ سالگی حفظ میکنند و درمان به موقع آنها باعث میشود جواب بهتری از درمان بگیریم و بتوانیم خود دندان را حفظ کنیم و از نقش جوندگی آنها هم برخوردار شویم. در صورت دیر درمان شدن آنها چنانکه آلودگی و عفونت به ریشه های دندان آسیب جدی رسانده باشد و نتوانیم دندان را حفظ کنیم باید فضای آنرا با وسیله ای بنام فضا نگهدار حفظ کنیم تا فضای لازم برای رویش دندانهای دائمی در اثر حرکت دندان های پشتی از بین نرود .
كداميک از دندانهاى شيرى معمولا زودتر لق مى شوند؟
معمولا پيشين پايين اول لق مى شوند .
كداميک از دندانهاى دائمى معمولا زودتر رويش پيدا مى كند؟
معمولا دندان آسيا زودتر رويش مى يابد
در صورت اینکه کودک رویش دندان هایش دیر انجام شود باید چه کار کرد ؟
سلام در بعضى از بچه ها به طور طبيعى رويش ديرتر اتفاق مى افتد ولى بايد حتما بررسى شود به پزشک كودكان مراجعه شود و آزمايش تجويز شود تا كلسيم و ساير موارد چک شود . در صورت نرمال بودن آزمايش راديوگرافى تهيه شود .
درمان انتخابی برای درمان آبسه دندان های شیری چیست ؟
مصرف دارو ب همراه با پالپکتومی و درمان ریشه می باشد .
در صورت اینکه دندان های شیری پوسیده شوند و عفونت کنند بهتر است کشیده شود یا درمان صورت گیرد ؟
مسلما در صورتى كه قابل درمان باشند نبايد كشيده شوند مگر اين كه تا زمان رويش دندان دائمى زمان كمى باقى باشد و تشخيص توسط دندانپزشک صورت مى گيرد .
بهترین زمان مراجعه اولین بار به دندانپزشک برای کودک چه زمانی است ؟
بهترین زمان حدود یک سالگی می باشد تا در سریع ترین زمان مادر با نکاتی در مورد پیشگیری آشنا شود . اولین ملاقات کودک زمانی انجام شود که مشکل دندانی به وجود نیامده باشد تا دندان درد کودک خاطره بدی از اولین دیدار با دندانپزشک ایجاد نکند .
دخترم دو ماهش است و دندان هایش نیش زده است . خواستم بپرسم رویش دندان در این سن مشکلی ایجاد می کند ؟
خير، فقط بايد مراقبت بيشتر انجام شود .
فاصله زمانی مراجعه کودک به دندانپزشک اطفال هر چند وقت یکبار می باشد ؟
با توجه به سرعت ايجاد پوسيدگى در دندان هاى كودكان هر چهار تا شش ماه چکاپ صورت بگيرد .
تعداد دندان های شیری کودکان چقدر است ؟ امکان دارد کودکی از حد معمول کمتر دندان دربیاورد ؟
بیست دندان شیری داریم که معمولا تا پایان سه سالگی رویش می یابند. البته موارد استثنا همیشه وجود دارد .
آیا در هنگام رویش دندان خون آمدن دندان نشانه مشکل خاصی می باشد ؟
معمولا این اتفاق نمی افتد ممکن است به دلیل خارش توسط کودک دستکاری شده باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر به دندانپزشک کودکان مراجعه نمایید.

افزودن دیدگاه جدید