آموزش مسواک زدن به کودکان، کار سختی بنظر میرسد و ممکن است این کار چندان برای کودک جذاب نباشد. اما در بین  کودکان مراجعه کننده به مطب  شاهد مثالهای فراوانی  وجود دارند که با آموزش و آوردن دلیل های مختلف متقاعد شده اند که از مسواک زدن لذت هم ببرند!

با استدلالهای زیر میتوانید کودک را قانع کنید. اگر دلیل دیگری برای شما و کودکتان نتیجه بخش بوده در باکس پایین با ما به اشتراک بگذارید:

دلیل اول: قانون است!

هر چه سن کودک کمتر باشد و زودتر شروع به آموزش کنید نیاز به دلیل کمتری دارید. با در آمدن اولین دندان (حدود شش ماهگی) مراقبت از دندانها  و مسواک زدن را شروع کنید. همیشه به یاد داشته باشید هر چه قدر زود‌تر شروع به آموزش عادت‌های خوب و پسندیده کنید، اثر آن ماندگار‌تر هم خواهد بود. در ابتدا ممکن است بصورت بازی به قضیه نگا ه شود ولی با  بزرگتر شدن، کم‌کم مسلط تر مسواک را در دستشان نگاه داشته و بتدریج تکنیک‌های صحیح مسواک زدن را یاد میگیرند.

دلیل دوم: دندان‌ها نیاز به تمیز شدن دارند.

معمولا بعد از غذا خوردن، مقداری از غذا، اطراف لثه‌ و دندان‌ها باقی می‌ماند. اگر بهداشت دهان بمدت طولانی‌ رعایت نشود، باکتری‌های موجود در دهان باعث تبدیل ذرات غذا به اسید میشود. اسید تولید شده به دندان‌ها هجوم می‌آورند، آنها را از بین می‌برند و موجب سوراخ شدن دندانها می‌شوند. با استفاده از کتاب یا فیلم های آموزشی این موارد را برای کودک توضیح دهید.

آموزش مسواک زدن به کودکان

 

دلیل سوم: بعنوان سرگرمی و بازی در نظر گرفته شود.

به جای اینکه مسواک زدن تبدیل به یک کار عادی روزانه شود، می‌توانید آن را سرگرم‌کننده و جذاب کنید. می‌توانید اعضای خانواده را دعوت کنید تا با هم مسواک بزنید. این کار نه تنها مسواک زدن را برای کودک لذت‌‌بخش می‌کند، بلکه آن را تبدیل به یک آداب خانوادگی می‌کند. می‌توانید مسواک با طرح شخصیت کارتونی مورد علاقه کودک خریداری کنید.

خمیر‌دندان‌هایی برای کودک بخرید که طعم آن را دوست دارد. طعم خمیر‌دندان او را تشویق به مسواک زدن می‌کند. می‌توانید آهنگی بسازید و زمانی که کودک مسواک می‌زند، این آهنگ را برای او بخوانید.

راهکار شما برای آموزش مسواک زدن به کودکتان چه بوده است؟

بدنه کامنت
بعد از بلایی که سر پسر اولم امد و زجر کشیدنش را دیدم ده مدل مسواک حتی قبل از به دنیا امدن دختر دومم برایش خریده بودم. کلا وسط مسواک بزرگ شد و عاشق مسواک زدن شده است.

افزودن دیدگاه جدید